Selülit Tedavisi

Selülit Tedavisi

Selülit, derinin alt tabakasında, yağ dokusunun bulunduğu kısımda meydana gelir. Oluşan selülitler derinin üst bölümünde portakal kabuğu gibi bir görüntü oluşturur fiziksel olarak kadınlarda kendine güvensizliğe sebep olur. Yağ hücrelerinin fazla yağı depolaması ve östrojen hormonunun da etkisiyle yağ hücreleri genişler. Kan dolaşımı giderek yetersizleşmeye başlar. Yağ hücrelerinin genişlemesi ise yağ dokusunun aşırı yayılması demektir. Bu yayılma deri altı bağ dokusunu da etkileyerek vücudun normalden daha fazla su tutmasına ve dolayısıyla da kan dolaşımının zayıflamasına neden olur.

Kan dolaşımındaki zayıflamayla birlikte, bölgedeki dokulara daha az oksijen ulaşmaya başlar. Bunun sonucunda dokular elastikiyetini kaybeder ve cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüm almaya başlar. Selülitin oluşmasında sağlıksız yaşam koşulları, dengesiz beslenme, fazla alkol alma, çok sigara içme, bedensel hareketsizlik, uzun vadede selülitin yerleşmesine neden olabilir.

Selülit tedavisinde çok farklı metotlar ortaya atılmıştır ancak hiç bir metot tek başına tam olarak başarı sağlamamıştır. Bu seçenekler arasında çeşitli kremler, masajlar, lipoliz mezoterapi, karboksiterapi sayılabilir. Bu nedenle kişinin problemleri iyi analiz edilerek komple uygulamalar yapılmalıdır.

Cerrahi metotlar arasında ise en önemlisi Liposuctiondır. Liposuction, vakumla yağ alınmasıdır. Ancak selülit tedavisi için yapılan liposuction da özel kanüller kullanılır. Bu kanüllerin ucunda bulunan küçük bıçaklar, selülit görüntüsüne neden olan deri ile alt tabakaları birleştiren bantları kesmeye yarar.

Bu bantlar, deri ile alt tabaka arasında yağ dokusunun sıkışmasına ve selülit görüntüsüne neden olmaktadırlar. Bu işlemde bu bantlar fonksiyonunu kaybedeceğinden portakal kabuğu görüntüsü kaybolacaktır. İşlem sonrası hastalarımızın ortalama 4 hafta korse kullanmasını önermekteyiz.

  • Not:

    29.05.2005 (BGBİ. I S. 2570) tarihli yasayla kapsamı genişletilen Tedavi İlaçları Reklam Kanunu’na göre 01.04.2006 itibariyle hastaların tedavi/operasyon öncesi ve sonrasına ait görüntüleri sergilemek yasaklanmıştır. Bu nedenle web sitemizde Operasyon Öncesi / Operasyon Sonrası fotoğraflarını sunamıyoruz.

    Estetikay ayrıcalığından yararlanmak için sizleri merkezimize mutlaka bekliyoruz. Estetikay‘da yapılan uygulamalarımızın tümü sağlık bakanlığınca ruhsatlı, özel poliklinik ve hastane ortamında yapılmaktadır.