Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Kılların ana maddesini keratin oluşturur. Kıllara rengini veren madde melanin pigmentidir. Saçların beyazlaması ise melanin pigmentinin zaman içerisinde azalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Saçın içinde bulunan, beslenmesini, gelişimini tamamladığı yapıların hepsine folikül (ünite) denir.

Her saç köküne greft denmektedir. Saç kökleri saçlı deride üniteler halinde bulunmaktadır. Bu üniteler tekli, ikili ve bazen de çoklu saç kökü olarak bulunur. Saçın doğal yapısında, ön saç çizgisinde; tekli, ense ve kulak üstü bölgelerinde ise; çoklu saç kökleri bulunur.

Saçlar Oluşumunu 3 Evrede Tamamlar:

Anajen(büyüme) : Saçların büyük bir kısmı büyüme evresinde bulunur. Bu dönem 2 - 5 yıl sürmektedir.

Katajen(dinlenme): Saçların %2 -4 i bu evrede bulunur.

Telojen(dökülme): Saçların %15 i bu evrede bulunur.

Saçlar bu evrelerini sırayla izleyerek döküme ve yenileme döngüsünü tamamlar. Saç Dökülme Nedenleri: Saç dökülmesi tıp dilinde alopesi olarak adlandırılmaktadır. Saç dökülme nedenleri birçok faktöre bağlıdır.

Bunlar; dengesiz beslenme(kontrolsüz diyetler ), kansızlık, stress, çevresel faktörler(hava kirliği vb.)ve yanlış ürün kullanımı sonucu saç dökülmeleri ortaya çıkmaktadır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Hem kadında hem de erkekte Androgenetik olarak bildiğimiz hormonlar bulunur. Bu hormonlar testosteron androstenodion ve dehidroepitestesteron olarak bilinir. Erkek tipi saç dökülmesinde genetik faktörlerde söz konusudur.

Hormonların ve genetik faktörlerin etkili olduğu dökülmeler, tıp dilinde androgenetik alopesi olarak da tanımlanır. Bu hormonlar erkeklerde ön saç çizgisinden tepeye kadar olan üst bölümde saç dökülmelerine neden olur, İki kulak üstü ve ense bölgesindeki saç köklerini etkiler. Bu nedenle; saç kaybına uğramış erkeklerde üst ve tepe bölgesinde saçlar dökülme gösterirken, ense bölgesinde saçların güçlü olarak var olduklarını görürüz. Saç ekimi yapılırken bu yüzden donör saha olarak ense bölgesi tercih edilir.

Ensede bulunan saç köklerinin başka bir özelliği de hormonların etkisi altında olmadığından saç kökleri ömür boyu dökülme özelliği göstermez. Sonuç olarak ekilen saçlar asla dökülmezler.

Kadın Tipi Saç Dökülmeleri: Erkeklik hormonları kadınlarda az bulunmasına rağmen saçlarda incelme, zayıflama ve dökülmelere neden olur.

Androgenetik alopesi olarak bilinen erkek tipi saç dökülmesi bayanlarda da yoğun saç kayıplarına neden olur. Kadın tipi saç dökülmesi en belirgin özelliği ön saç çizgisinin üst tarafından başlamakta ve zamanla geriye doğru ilerler saçlar zaman içinde seyrelmeye başlar ve kelliğe yol açar, dökülme miktarı erkeklere nazaran daha az olur.

Bölgesel Saç Dökülmeleri: Tam olarak sebepleri bilinmemekle beraber, metal para büyüklüğünde, bazen değişik şekillerde de görülen dökülme çeşididir.

En çok rastlanan çeşidi bölgesel dökülmelerdir, nedenleri arasında yoğun stres, beslenme bozukluğu, bağışıklık sisteminin zayıflaması, gibi faktörler sayılabilir. Tedavisinde saç kaybına uğramış alanlara steroid ve kortikosteroid enjeksiyonları yapılarak, mezoterapilerle tedaviye destek verilir.

EKİM YAPILAN SAÇLAR ASLA DÖKÜLMEZ!

  • Not:

    29.05.2005 (BGBİ. I S. 2570) tarihli yasayla kapsamı genişletilen Tedavi İlaçları Reklam Kanunu’na göre 01.04.2006 itibariyle hastaların tedavi/operasyon öncesi ve sonrasına ait görüntüleri sergilemek yasaklanmıştır. Bu nedenle web sitemizde Operasyon Öncesi / Operasyon Sonrası fotoğraflarını sunamıyoruz.

    Estetikay ayrıcalığından yararlanmak için sizleri merkezimize mutlaka bekliyoruz. Estetikay‘da yapılan uygulamalarımızın tümü sağlık bakanlığınca ruhsatlı, özel poliklinik ve hastane ortamında yapılmaktadır.