Kulak Estetiği

Kulak Estetiği

(Otoplasti) Ameliyatı Nedir?

Kulak estetiği ameliyatında genellikle çocuklarda genel, yetişkinlerde ise lokal anestezi uygulanmaktadır. Kulak estetiği ameliyatı ortalama 1,5 saat sürer. Kulak estetiğinde kesi kulak arkasından yapıldığı için görünürde bir iz kalmaz. Ameliyattan sonra hasta evine gidebilmektedir. Hastanede kalmasına gerek yoktur. Doktorun vermiş olduğu kontrol günlerine mutlaka gelinmelidir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatta, kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılır. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak inceltilir. Daha sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler konur. Kulak sayvanının kıvrımı arttırılarak, başa daha çok yaklaşması sağlanır. Kulak kepçesinin baş ile yaptığı açı normalde 30-35 derecedir. Bu açı doktor tarafından açılandırılmaya çalışılır. Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmez. Ameliyat ortalama bir saat kadar sürebilir.

Bazı durumlar da doğuştan kulak kepçesi hiç oluşmaz ya da sadece kulak memesi mevcuttur. Bu duruma mikrotia denir. Bu durumda kulak rekonstrüksiyonu ameliyatları yapılır. Genellikle kulak rekonstrüksiyonu hastanın kendi dokularını kullanarak ya da beraberinde bazı suni maddeleri (protez) kullanarak yapılmaktadır.

Kulak Estetiğinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5 ile 6 yaşa kadar tamamlanır. Kulak gelişimi tamamlandıktan sonra istenirse çocuk okula başlamadan kulak estetiği ameliyatı yapılabilir. Ancak bu yaşlarda kulak estetiği ameliyatının genel anestezi altında yapılması gerekecektir. Ameliyatın küçük yaşlarda yapılması özellikle çocuğunuzun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önlemektedir. Ayrıca her yaşta kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) yapılabilir.

Otoplasti ameliyatı burun estetiği ameliyatı ile birlikte ya da ayrı yapılabilir. Birçok cerrah farklı metotlar uygulamaktadır fakat ameliyatın kulak arkasından yapılması kalacak izin saklanması yönünden daha uygundur. Kulak estetiği ameliyatı sırasında kıkırdak zarı kaldırıldığından dolayı, zardan iyileşme devresi döneminde kulağın yeni şekline göre kıkırdak kalınlaştıran kulak şekli kalıcı olur. Günümüzde ameliyatsız kepçe kulak tedavisi de yapılmaktadır.

Kulak Estetiği Sonrası

Kulak 3 gün boyunca sargılı olarak kalır. Bandaj sargısı açıldıktan sonra duş alınabilir. Ameliyatın ardından kulakta morarma ve ödem (şişlik) oluşabilir, bu durum 7 ile 10 gün içinde azalarak kaybolur. İlk 3 ay boyunca kulağı darbelerden korumak gerekir.

  • Not:

    29.05.2005 (BGBİ. I S. 2570) tarihli yasayla kapsamı genişletilen Tedavi İlaçları Reklam Kanunu’na göre 01.04.2006 itibariyle hastaların tedavi/operasyon öncesi ve sonrasına ait görüntüleri sergilemek yasaklanmıştır. Bu nedenle web sitemizde Operasyon Öncesi / Operasyon Sonrası fotoğraflarını sunamıyoruz.

    Estetikay ayrıcalığından yararlanmak için sizleri merkezimize mutlaka bekliyoruz. Estetikay‘da yapılan uygulamalarımızın tümü sağlık bakanlığınca ruhsatlı, özel poliklinik ve hastane ortamında yapılmaktadır.