Karın Germe

Karın Germe Ameliyatı

Karın bölgesinde, aşırı yağ birikimi, bombe görünüm, sarkmalar, çatlaklar gibi deformasyonlar kişinin sağlığını ve psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Karın estetiğini bozan bu deformasyonlar günlük yaşamda sık sık dile getirilmektedir.

Karın bölgesindeki estetik bozulmalar birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hormonal değişiklikler, durağan yaşam tarzı, gebelik süreci ve sonrası, yaşlılık, genetik yatkınlık, sık kilo alıp vermek başlıca nedenler olarak karşımıza çıkar. Bu faktörler, karın derisi ve kasların gevşeyip sarkmasına, ciltte çatlak oluşumuna, yağlanmaya, bu bölgenin büyümesine, kişinin günlük konforunun bozulmasına yol açar. Şişmanlık sonrası oluşan karın kası ve deri yapısındaki deformasyonlar, kadınlarda erkeklere göre daha fazla sarkma ve gevşemeye neden olmaktadır.

Karın germe ameliyatları, yani abdominoplasti karın bölgesinde oluşan estetik sorunlarda etkili sonuçlar vererek estetik bozulmaları ortadan kaldıran cerrahi bir tedavi yöntemidir. Karın germe ameliyatları sonrasında gevşeyen karın kasları gerginleştirilir, fazla yağlanmış ve çatlamış olan gevşemiş, sarkık deri alınarak düzleşmiş, gergin, estetik görünümlü, gençleştirilmiş bir karın bölgesi oluşturulur.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tam karın germe ameliyatı, çoğunlukla 3-4 saat sürer. Karındaki deformasyonun boyutu büyükse 4 saate kadar uzayabilir. Mini karın germe işlemi ise 1 ila 1.5 saat sürer. Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Mini ya da tam karın germe tekniklerinden hangisi seçilmişse o uygulanarak karın fazla deri ve yağ dokusundan arındırılarak, kasları sıkılaştırılır ve sezaryen izi yapılan bölgeden dikilir. Hasta, ameliyat sırasında herhangi bir ağrı duymaz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Neler Yapılır?

İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir.

Tamamen yok olmamasına rağmen iz bu bikini altına dahi kolayca saklanabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya seri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

  • Not:

    29.05.2005 (BGBİ. I S. 2570) tarihli yasayla kapsamı genişletilen Tedavi İlaçları Reklam Kanunu’na göre 01.04.2006 itibariyle hastaların tedavi/operasyon öncesi ve sonrasına ait görüntüleri sergilemek yasaklanmıştır. Bu nedenle web sitemizde Operasyon Öncesi / Operasyon Sonrası fotoğraflarını sunamıyoruz.

    Estetikay ayrıcalığından yararlanmak için sizleri merkezimize mutlaka bekliyoruz. Estetikay‘da yapılan uygulamalarımızın tümü sağlık bakanlığınca ruhsatlı, özel poliklinik ve hastane ortamında yapılmaktadır.