Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı kişinin yüz ifadesini etkileyen estetik değeri olan fonksiyonel işlevi olan bir yapıdır. Yüz bölgesi yaşlanma etkilerinin ilk belirmeye başladığı yerlerden biridir. Yıllar ilerledikçe üst göz kapağının derisinde bollaşma, kaşların gevşemesiyle birlikte, bollaşan bu deride aşağı doğru estetik bozucu sarkma gözlenir. Alt göz kapağında ise deride kırışıklık, bollaşma ve gözaltı torbalarının belirgin hale gelmesi estetik olarak dikkat çeker. Göz kapağı derisinin bollaşması ve düşmesi; göz kapağının ağırlaşmasına, yüz bölgesinde üzgün, yorgun, bitkin, düşünceli ya da kızgın görünen bir ifadeye sebep olur.

Göz kapağı estetik ameliyatları bu tarz problemleri düzeltmek için uygulanan yöntemlerdir. Alında oluşan kırışıklık ve kaşlarda ki sarkıklığın olduğu durumlarda estetik alın germe ameliyatı, yanakların sarkık olduğu durumlarda ise estetik yüz germe ameliyatı, göz kapağı estetiği ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Alt ve üst göz kapaklarının pozisyonları ve anatomik yapıları birbirinden farklı olduğu için ayrı ayrı değerlendirilir, bu nedenle uygulanan ameliyat tekniğini de farklıdır.

Üst göz kapağı estetiğin de göz kapağının katlantı çizgisi üzerinden, alt göz kapağı estetiği ise kirpiklerin 2 mm. altından kesilerek yapılmaktadır, böylece belirgin olmayan estetik ameliyat izleri de gizli kalmış olur. Göz kapağı estetik operasyonu, genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Göz kapağı estetiği ameliyatı ile birlikte estetik yüz germe, burun estetiği ameliyatı gibi bir operasyon yapılması planlanıyor ise genel anestezi tercih edilmektedir. Her bir göz kapağının estetik operasyonu yaklaşık 20-30 dakika sürer.

Eğer sadece göz kapağı estetiği yapılmışsa ameliyattan sonra aynı gün eve dönülebilir. Göz kapağı estetiğinden sonra ameliyatın etkisinden dolayı ödem (şişlik) ve morarma oluşur. Morluklar ve ödem, yapılan girişimin niteliğine, derinliğine ve kişinin duyarlılığına göre 2–5 gün içinde azalır. Göz kapağı estetik ameliyatından 5 gün sonra dikişler alınır. Ameliyat sonrası dikişler alındıktan sonra, göz kapağı çevresindeki şişlik ve morluklar giderek kaybolur daha iyi hissetmeye başlarsınız. Göz kapağı ameliyatından sonra estetiğin ciltte tam olarak oturması ve şekillenmesi süresince görünümü bozacak bir durum olmaz.

Göz kapağı estetiği ameliyatının göz çevresindeki etkisi yaklaşık 10 yıl kadar kalacaktır. Daha sonra deri ve diğer dokuların yaşlanmasıyla etki giderek azalacaktır. Göz kapağı estetiği ile birlikte kaş kaldırma ameliyatı yapılabilmektedir. Kaşların kaldırılması yüze daha genç bir ifade verecek, üst göz kapağı da daha gergin olacaktır.

Göz kapağı cerrahisi (teknik olarak blefaroplasti ameliyatları olarak bilinirler) alt ve üst göz kapaklarındaki fazla yağ, kas ve deri dokusunun çıkarılmasıyla bu dokulara destek olan göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi işlemidir. Bu cerrahi uygulama ile sarkmış üst ve alt göz kapakları, fazla yağ toplanmasına bağlı torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları düzeltilerek kişinin yaşlı yorgun görünümü daha genç ve dinç görünüme kavuşması sağlanmaktadır.

  • Not:

    29.05.2005 (BGBİ. I S. 2570) tarihli yasayla kapsamı genişletilen Tedavi İlaçları Reklam Kanunu’na göre 01.04.2006 itibariyle hastaların tedavi/operasyon öncesi ve sonrasına ait görüntüleri sergilemek yasaklanmıştır. Bu nedenle web sitemizde Operasyon Öncesi / Operasyon Sonrası fotoğraflarını sunamıyoruz.

    Estetikay ayrıcalığından yararlanmak için sizleri merkezimize mutlaka bekliyoruz. Estetikay‘da yapılan uygulamalarımızın tümü sağlık bakanlığınca ruhsatlı, özel poliklinik ve hastane ortamında yapılmaktadır.