Göğüs Estetiği

Göğüs Estetiği

Son yıllarda büyük ölçüde düzelmiştir. Meme büyüklüğü ve şekli değiştirmek için bireyselleştirilmiş seçenekler sunar. Kadınlığı simgeleyen en önemli organ olan göğüsler olarak fiziki yapıda belirli bir bölgeyi işgal ettiği için her kadın güzel göğüslere sahip olmak ister. Fakat bu tarz estetik doğal yollarla kazanılamayabilir.

Göğüslerde olabilecek tek veya çift taraflı gelişme kusurlarıyla genetik olarak şekilsel bozukluklar olabileceği gibi gebelik, sürekli kilo alıp verme gibi sonradan oluşan durumlarla da meme dokusu hacmini kaybedip küçülebileceği için göğüs deformiteleri oluşabiliyor. Bu problemlere yönelik, göğüs büyütme ve olgunlaştırma için yapılan göğüs estetiği ameliyatları içinde silikon protezle uygulanan göğüs büyütme estetiği büyük yer tutar.

Göğüslere uygulanacak büyütme oranı kişiden kişiye değişir kişilerin sahip oldukları göğüs yapısı, beden ve göğüs ölçüleri dikkate alınarak uygun büyüklük tespit edilebilir. Kilo değişimleri ve doğum gibi olaylar sonucunda göğüslerde ise sarkmış estetik göğüs büyütme operasyonları göğüs dikleştirme ameliyatı ile birlikte tavsiye edilir.

Dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memelere, tek başına silikon protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında yeterli dikleştirme sağlanamayabilir. Planlamada 85 veya 90 gibi ölçüler hastanın göğüs kafesini çapı ile ilgili olduğundan genellikle sutyen numarası değişmeyecek buna karşılık cup size denilen A, B, C, D harfleri ile ifade edilen boyutlar değişir. A harfi en küçük meme boyutunu ifade etmektedir. Bu sebeple göğüs büyütme ameliyatı öncesinde hastanın beklentisinin çok iyi saptanmalı, bunun yanında olabilecek farklı büyüklükler ve sebepleri incelenir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Hastalar estetik ameliyat öncesi aspirin almamalı kullanıldıysa 7-8 gün önce kesilmelidir. Vücudun bir yerinde enfeksiyon olmaması gereklidir. Kırk yaşın üzerindeki hastalarda özellikle ailede meme kanseri hikâyesi varsa ameliyattan önce mamografi inceleme yapılır.

Meme Estetiği Ameliyatına Hazırlık

Göğüs büyütme ameliyatına karar verildikten sonra, hasta ile ayrıntılı bir görüşme yapılarak hastanın beklentileri hakkında konuşulur. Hastaya ameliyatın riskleri anlatılır. Silikon protezin, kansere neden olmadığını birçok bilimsel araştırmalarla anlaşılmıştır. Göğüs büyütme ameliyatı tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapıldığında riskler minimum dereceye iner. Komplikasyonlar arasında (istenmeyen sonuçlar), kapsül kontraktürü, enfeksiyon (iltihaplanma) ve kanama sayılabilir. Meme büyütme ameliyatında silikon protez etrafında kapsül oluşmaktadır fakat normal olanı bu kapsülün ince, protez boyutlarına göre biraz bol ve gevşek olmasıdır. Silikon protezin yerleştirilmesi için kullanılacak kesinin yeri meme başının etrafı veya göğüs altı çizgisinden, koltuk altından, göbek deliğinden veya eğer aynı seansta karın germe ameliyatı yapılacak ise karın bölgesindeki aynı kesi den olabilir. İzin en aza indirgenmesi için çok ince dikişler kullanılır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Meme büyütme ameliyatı sonrası bir gün hastanede kalınır, ertesi gün pansuman sargısı azaltılarak sutyen takılır. Bir iki hafta fizik teması hassas ve ağrılı olabilir. Dikişler 10-12 günde alınır. Dikiş izleri altı hafta kadar pembe kalabilir, sonra yavaş yavaş beyazlaşır. Sonuç olarak estetik meme büyütme silikon protez ameliyatı hemen sonuç aldığımız yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir.

  • Not:

    29.05.2005 (BGBİ. I S. 2570) tarihli yasayla kapsamı genişletilen Tedavi İlaçları Reklam Kanunu’na göre 01.04.2006 itibariyle hastaların tedavi/operasyon öncesi ve sonrasına ait görüntüleri sergilemek yasaklanmıştır. Bu nedenle web sitemizde Operasyon Öncesi / Operasyon Sonrası fotoğraflarını sunamıyoruz.

    Estetikay ayrıcalığından yararlanmak için sizleri merkezimize mutlaka bekliyoruz. Estetikay‘da yapılan uygulamalarımızın tümü sağlık bakanlığınca ruhsatlı, özel poliklinik ve hastane ortamında yapılmaktadır.