Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği çeşitli amaçları içeren bir diş tedavi yöntemidir ve hastanın psikolojik olarak nasıl bir diş şekline sahip olmayı dilemesi ile bazı diş morfolojisine ait bilgileri bilmekle alakalıdır. Estetik diş hekimliğinin ana tedavi unsuru olarak başlangıçta hasta, diş hekimi ve diş teknikeri şeklinde başlamaktadır. Estetik diş hekimi tedavi planlamasını yaptıktan sonra bu süre zarfında hastanın hayal ettiği dişleri görsel ve konuşma teknikleri ile anlayıp tedavi sürecini başlatmaktadır.

Uzman diş hekimlerimiz ile kliniğimizde estetik diş hekimliği uygulamaları yapılmaktadır.

Tedavi süresince diş hekimi hastanın tedavisini yaptıktan sonra gerekli teknikleri uygular ve elde ettiği diş ölçülerini diş protez laboratuarına gönderir. Bu ölçüler diş protez teknikerine ulaştığında diş teknikerinin estetik bilgisinin olması gerekiyor çünkü estetiği yakalamak çok önemlidir. Diş teknikerinin hastayı yakından görmesi veya fotoğrafı gerekmektedir.

Erkeksi diş formu, kadınsı diş formu, pozitif gülüş hattı kişilerin yüz hattı ve yaşı, yaşlı diş formu, genç diş formu gibi belli başlı estetik diş hekimliğine ait teknikler vardır. Sabit protezlerde estetiği yakalamak için kullanılan malzemeler önemli olduğundan dolayı estetik ve ışık geçirgenlik özelliği bulunan porselen kaplamalar seçilir.

Çok saydam bir madde olan lamina dişler ışık geçirgenlik ve estetik porselen olarak güzel bir örnek olabilen sabit protez şeklidir. Ancak gece diş gıcırdatması ve diş sıkması gibi problemleri olan hastalara tavsiye edilmez bunun yerine zirkonyum tercih edilmektedir. Zirkonyumda empress gibi ışık geçirgen özelliğine sahip olan bir materyaldir ve basınç, çene gibi kuvvetlere dayanıklı bir maddedir. Estetik diş hekimliğinde genel olarak sürekli uygulanan zirkonyum, alternatif olarak bilinen ise metal destekli porselendir. Ancak metal destekli porselen ışık geçirgenliği olmadığındna ve ışıklı ortamlarda ağızda gölgelenme yaptığından dolayı günümüzde pek tercih edilmemektedir. Bu yüzden protez anlaşılır belli durumlarda metale ait alaşımlar alerjik durumlara sebep olur ve ilerde diş eti çekilmesi veya diş eti hastalığı gibi rahatsızlıklardan dolayı diş hekimine geri dönmektedir. Estetik diş hekimliği estetik, diş eti sağlığı ve ağız sağlığını gözetir ve bunların hepsi koruyucu diş hekimliğine bağlı unsurlardır.

  • Not:

    29.05.2005 (BGBİ. I S. 2570) tarihli yasayla kapsamı genişletilen Tedavi İlaçları Reklam Kanunu’na göre 01.04.2006 itibariyle hastaların tedavi/operasyon öncesi ve sonrasına ait görüntüleri sergilemek yasaklanmıştır. Bu nedenle web sitemizde Operasyon Öncesi / Operasyon Sonrası fotoğraflarını sunamıyoruz.

    Estetikay ayrıcalığından yararlanmak için sizleri merkezimize mutlaka bekliyoruz. Estetikay‘da yapılan uygulamalarımızın tümü sağlık bakanlığınca ruhsatlı, özel poliklinik ve hastane ortamında yapılmaktadır.