Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahi

Yüz estetiği vücudun en fazla görünen bölgesi olan yüz bölgesinin estetik ameliyatlarıdır. Yüz estetiği, estetik cerrahi bakımından en çok özen gösterilen bölgesidir. Yüzün görüntümüz ve yüzde bulunan organların birbirine uyumu hayatımızı etkileyen en önemli özellikleri oluşturur.

Günümüzde estetik ameliyatlarda kişiler tarafından en sık tabep ise; doğal bir görünüme kavuşarak yapaylıktan uzak olmak istemeleridir.

Doğal sonuçlara kavuşmak için yüz hatlarının ideal oranlarının bilinmesi gerekmektedir. Uyumsuz olan yüz hatları hangi yüz estetiğiyle uyumlu bir oran ve görünüme yaklaşır, yüz estetiği ameliyatın planlanabilmesi ve cerrahi olarak ta uygulanabilmesi gerekmektedir.

Estetik ameliyat sonucunda yara iyileşmesi kişi cilt tipine göre çok değişik faktörlerden etkilenebilir. Yüz estetik ameliyatlarının sonucu ise yara iyileşme durumuna bağlıdır. Yaranın iyileşmesinde en önemli faktörlerden biri o bölgenin kanlanması, beslenmesidir. Bu tür estetik ameliyatlarda en çok dikkat edilmesi gereken konu ise, ameliyat bölgesindeki dokuların kanlanmasının korunmasıdır.

Yüz estetiği ameliyatlarında örneğin bir burun estetik ameliyatında cerrahın teknik bilgisi dışında sanatsal bir görüşünün de olması, yapılacak ameliyatın daha doğal olmasını sağlar.

Yüz estetiği operasyonları içerisinde burun estetiği ameliyatı önemli yer tutmaktadır. İlk yapılan burun estetiği ameliyatı istenilen şekilde olmaz ise daha sonra yapılacak olan ameliyatlar zorlaşır.

Yüz estetiği içerisinde yapılan diğer ameliyatlar; kaş estetiği, dudak estetiği, yüz germe, kulak estetiği, çene ve elmacık kemiği protezleri olarak sınırlanabilmektedir. En çok talepte bulunan ameliyatlar arasında kulak estetiği ameliyatlarına da oldukça yüksek talepler alınmaktadır. Yüz estetiği ameliyatı ile alın bölgesinde oluşan kırışıklıkların - çizgilerin giderilerek yüz bölgesini gençleştirmek için alın germe ameliyatları yapılır.

Yüz estetik ameliyatı olmak istemeyen hastalar ameliyat yerine botox, dolgu gibi geçici çözümleri kullanmaktadır. Botox ve dolgu maddeleri sayesinde kırışıklık bulunan bölgeye enjekte edilerek kırışıklık görünümü geçici olarak giderilmektedir.

Bazen yaşın ilerlemesi, yerçekimi nedeniyle ya da genetik sebeplerle normalden daha aşağı da olabilir. Yüzde, bu şekilde bulunan kaşların görüntüsü yüzü daha yaşlı ve yorgun gösterir. Yüz kaş kaldırma estetiği ile daha genç bir yüz ifadesi kazanılır.

Yüz germe ameliyatı ile yüzde yaşlanma sonucunda sarkan ve bollaşan yüz derisinin fazlalıklarının alınarak yüzün daha gergin hale getirilerek daha genç bir ifade kazandırılması sağlanır ve bu ameliyat sayesinde yüzde bulunan kırışıklıklar da giderilir. Bu estetik ameliyatlarla birlikte göz kapağı estetiği aynı ameliyatta ya da daha sonra yapılabilir.

  • Not:

    29.05.2005 (BGBİ. I S. 2570) tarihli yasayla kapsamı genişletilen Tedavi İlaçları Reklam Kanunu’na göre 01.04.2006 itibariyle hastaların tedavi/operasyon öncesi ve sonrasına ait görüntüleri sergilemek yasaklanmıştır. Bu nedenle web sitemizde Operasyon Öncesi / Operasyon Sonrası fotoğraflarını sunamıyoruz.

    Estetikay ayrıcalığından yararlanmak için sizleri merkezimize mutlaka bekliyoruz. Estetikay‘da yapılan uygulamalarımızın tümü sağlık bakanlığınca ruhsatlı, özel poliklinik ve hastane ortamında yapılmaktadır.