Burun Estetiği

Burun Estetiği

Eğer yapısal olarak veya bir kaza sonrası burnunuzda sizi rahatsız eden bir şekil veya fonksiyon bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız, burnunuzun yüzünüzle uyumlu olmadığını düşünüyorsanız, burnunuzdan rahat nefes alamıyorsanız burun estetik ameliyattan yarar görebilirsiniz. Burun düzeltme ve şekillendirme estetiği en sık istenilen kozmetik işlemi türlerinden biridir. Bu, burunda meydana gelen bir hasarı onarmak veya kalıtımsal olabilecek bir bozukluğu düzeltmek için burnu yeniden şekillendiren ve düzelten bir cerrahi işlemdir.

Rinoplasti burun cerrahi olarak yeniden şekillendirme (estetik) ameliyatıdır. Bu ameliyat yardımıyla burnunuzun boyutları azaltılabilir veya arttırılabilir, burun ucunuzun veya köprünün şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arası açıyı değiştirilebilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir.

Burun estetiği aslında sadece estetik bir ameliyat olarak düşünülmemeli, burnun nefes alma fonksiyonuna yönelik bir düzeltmeyi de içermelidir. Burunda şekil bozukluğu şikâyeti olanlarda nefes alma sorunları da normalden sık görülmektedir.

Burnun dış görünümünün solunum fonksiyonuna zarar vermeden, hatta bazen aynı seansta burun tıkanıklıklarına da müdahale edilerek düzeltilmesi işleminde burun boyutları küçültülebilir, büyütülebilir, eni azaltılıp arttırılabilir, uç ve sırtının şekli değiştirilebilir (örneğin varsa, burun kemerinin alınması) , burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir (burunu kaldırma). Aynı ameliyat sırasında, gelişimsel ya da çarpma sonucu oluşan burun orta bölmesindeki septum denilen yapının eğrilikleri (deviasyonlar) düzeltilebilir.

Ameliyat öncesi yapılacak iyi bir değerlendirme ve iyi bir ameliyat planı ameliyat sonrası hem estetik hem de fonksiyonel açıdan çok daha memnuniyet verici bir burun ortaya çıkarabilir.

Burun Estetiği Teknikleri Nelerdir?

Kapalı ve Açık olarak her iki tekniğin kendine göre üstünlükleri ve dezavantajları vardır. Her iki tekniğin de uygulanması gereken hasta grupları vardır. Uygulama kesinlikle hastaya ve beklentilerine göre seçilmelidir. Ameliyat süresi 1–2 saat arası değişmektedir. Tampon uygulaması tercihe göre değişmekle birlikte kullanılmaktadır.

Ameliyatta kemik çatı da şekillendirildi ise burun sırtına alçı uygulaması yapılmaktadır. Hastanede 1 gece kalınır, alçı 5–7 gün sonra çıkarılır. Morluklar nadiren görülür ve ameliyat sonrası 1 hafta gibi bir süre de kaybolur.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var Mıdır?

Rinoplasti, burun gelişimi tamamlandıktan sonra her yaşta uygulanabilir. Kızlarda 16–17yaşlarında erkeklerde 17–18 yaşları burun estetik ameliyatı için alt sınır olarak kabul edilmelidir. Travmatik nazal deformitelerde olduğu gibi aşırı deforme burunlarda gerekirse daha erken dönemde de ameliyat yapılabilir.

Eğer burnunuzdan memnun değilseniz ve bir ameliyatla size yakışacak yeni bir görünüm istiyorsanız siz de bir rinoplasti adayısınız demektir. Bu durumda öncelikle plastik cerraha danışarak sizin için yapılabilecekler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Not:

    29.05.2005 (BGBİ. I S. 2570) tarihli yasayla kapsamı genişletilen Tedavi İlaçları Reklam Kanunu’na göre 01.04.2006 itibariyle hastaların tedavi/operasyon öncesi ve sonrasına ait görüntüleri sergilemek yasaklanmıştır. Bu nedenle web sitemizde Operasyon Öncesi / Operasyon Sonrası fotoğraflarını sunamıyoruz.

    Estetikay ayrıcalığından yararlanmak için sizleri merkezimize mutlaka bekliyoruz. Estetikay‘da yapılan uygulamalarımızın tümü sağlık bakanlığınca ruhsatlı, özel poliklinik ve hastane ortamında yapılmaktadır.